İbrahim DALGACIOĞLU İnşaat

Gaziantep Mantolama Firması

Mantolama Nedir? 

Mantolama; bir takım yalıtım materyalleri kullanılarak binaların kaplanması işlemidir. Bu işlem binaların ısı yalıtımı maksadıyla yapıldığı için mantolama adını almıştır. Birden çok bileşen malzeme ile üretilen malzemelere kompozit malzemeler denir. İşte bu kompozit malzemeler ile binaların dış cephelerine yapılan kaplanması ile mantolama işlemleri gerçekleştirilir. Bu sayede binaların ısı yalıtımı konusunda harcanan enerjiden tasarruf edilir.

Mantolama uygulaması yeni inşa edilen binalara standart bir şekilde uygulandığı gibi eski binalar için de ısı yalıtımı bakımından enerji verimliliği performansını olumlu yönde etkilemesi maksadıyla uygulanabilir.

Gaziantep Mantolama Firmaları

Mantolama işleminin profesyonel kişiler tarafından uygulanması çok önemli bir husustur. Aksi taktirde harcanan emek ve zaman ile bir fayda sağlanamadığı gibi ısı yalıtımında da olumsuz sonuçlar alınması kaçınılmaz olacaktır. Doğru uygulanan mantolama işleminin bilinenin aksine sadece kış aylarında değil yaz aylarında da olumlu sonuçları bulunmaktadır.

Mantolama işlemi sıcak havalarda ısı kazancını, soğuk havalarda ısı kaybını önlemektedir. Bunun yanı sıra binaların dış cephelerinde oluşabilecek muhtemel çatlakları önlemek, bina iç yüzeylerinde oluşan terleme vb. durumları önlemek, yapı elemanlarını atmosferik etkenlerden korumak, kullanılan malzemelerin yanıcı olmayan malzemeler olması nedeniyle yangın çıkması durumunda yangın yalıtımı ve benzeri kayda değer faydaları bulunmaktadır.